Obecní úřad Jaroslavice
Náměstí 93
671 28 Jaroslavice
Jihomoravský kraj
více informací o fotbalu v Jaroslavicích a sportovní činnosti tělovýchovné jednoty Sokol Jaroslavice najdete též na jejich vlastních internetových stránkách
Jak se hrál fotbal v Jaroslavicích od počátku 20. století, to přesně nevíme. V Jaroslavicích působily od konce 19. století tělovýchovné spolky „Turnverrein“. Ty se však povětšinou gymnastikou a hromadným cvičením. Hřiště bylo v prostoru pod mlýnem, aleč žádná vyšší fotbalová soutěž se zde nehrála. V roce 1945 došlo v obci k totální výměně obyvatelstva . Po odsunu německého obyvatelstva sem přišli obyvatelé z různých částí Evropy, Čech i Moravy.
Fotbal byl v Československu velmi populární již od poloviny 20. let. Po II. světové válce se stal velmi propagovaným sportem a tak není divu, že se začal hrát i v Jaroslavicích.
Prvním historicky doloženým důkazem o fotbalové činnosti jsou zprávy v regionálním tisku.
Další se dovídáme od pamětníků. Jisté je to, že v roce 1947 se zaregistrovala skupina fotbalových nadšenců, vedených R. Kohoutkem a L. Hladíkem. Ti položili základ českého fotbalu v obci. První hřiště bylo zbudováno „pod rybníkem“ , na místě dnešního objektu hrál na původním hřišti pod mlýnem na místě dnešního Rybníkářství / sádky a bytový dům/. Branky byly rozmístěny orientačně sever – jih. V polovině padesátých let, s rozvojem rybníkářství, bylo hřiště přesunuto na ulici Hrádecká, v místě za dnešní čističkou odpadních vod.
Na přelomu 60. a 70. let bylo rozhodnuto o přesunu fotbalového hřiště do míst, kde se nachází dodnes. Byly zde vybudovány kabiny a sociální příslušenství. Podle plánů rozvoje obce se počítalo s postupným zvětšováním areálu, ke kterému mělo být připojeno dokonce koupaliště. K realizaci těchto plánů bohužel nikdy nedošlo.
Hry podobné fotbalu jsou doloženy již ve starověku: nejstarší takovou hrou je čínské kudžu, hrané již ve 2. století př. n. l. V Řecku a Římě se hrálo mnoho míčových her, při některých se hrálo nohama. Ve středověku se různé hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě, jejich pravidla se však výrazně lišila místo od místa i v průběhu doby.
Vznik dnešního fotbalu má kořeny v Anglii 16. století. Postupně vykrystalizovaly dvě hlavní formy fotbalu: v jedné verzi pravidel (používané např. v Rugby, Marlborough či Cheltenhamu) hráči míč po hřišti přenášeli rukama, v druhé verzi (např. na Etonu, Harrow, Westminsteru či Charterhouse) se upřednostňovalo kopání do míče.
V 40. letech 19. století Anglii zasáhl boom železniční dopravy. To znamenalo možnost pořádat soutěžní zápasy mezi jednotlivými školami. Zatímco rozdíly v místních pravidlech atletiky byly nevýznamné, meziškolní zápasy ve fotbale byly kvůli zásadním rozdílům v pojetí hry prakticky nemožné. Proto se v roce 1848 sešlo 14 zástupců škol na setkání, jehož výsledkem byla první ucelená sada pravidel, tzv. Cambridgeská pravidla. Tato pravidla upřednostňovala kopání, bylo však dovoleno také čisté zachycení míče rukama.
Sjednocující tendence vyústily v založení The Football Association, prvního oficiálního fotbalového sdružení na světě, 26. října 1863. Po několika setkáních asociace vytvořila sadu pravidel, ze kterých nakonec vypustila pravidla dovolující běh s míčem v ruce a držení a podrážení protivníka s míčem. Kvůli tomu zástupce Blackheathu asociaci opustil a spolu s několika dalšími kluby v roce 1871 založil Rugby Football Union, čímž vzniklo ragby jako sport odlišný od kopané. I v pravidlech FA však byla některá ustanovení, která dnes zůstávají jen ve sportech jako ragby či americký fotbal. První pravidla také například ani nestanovovala počet hráčů či tvar míče; na tom se měli soupeři dohodnout před každým zápasem.
V Anglii se postupně vyvinulo několik soutěží, které přispívaly k šíření jednotných pravidel. První mezinárodní zápas proběhl mezi Anglií a Skotskem 30. listopadu 1872 a skončil bezbrankovou remízou.
Fotbal se postupně rozšířil i na kontinent, kde je nejstarším fotbalovým mužstvem patrně švýcarský Lausanne Football and Cricket Club založený v roce 1860. Díky anglickým dělníkům pracujícím na stavbě železnice se fotbal dostal do Jižní Ameriky.
Dnes fotbal hrají profesionální fotbalisté po celém světě, mnoho dalších lidí se mu pak věnuje na amatérské či rekreační úrovni. Podle průzkumu, uspořádaného v roce 2001 mezinárodní fotbalovou federací FIFA, hraje pravidelně fotbal nejméně 240 miliónů lidí ve více než 200 zemích světa. Mezi příčinami jeho popularity jsou bezesporu jednoduchá pravidla a naprosto minimální náročnost na vybavení.
Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Veškeré informace o příjmech a výdajích obce najdete na internetových stránkách:
Smlouva s Jihomoravským krajem o poskytnutí dotace Typ: PDF dokument, Velikost: 933.68 kB
ke stažení zde Typ: PDF dokument, Velikost: 14.99 MB