Mezinárodní letní tábor - letos v maďarském Abasáru

MEZINÁRODNÍ DĚTSKÝ TÁBOR V MAĎARSKU 2014

Maďarská obec Abasár byla pro letošní rok organizátorem mezinárodního setkání českých, rakouských, maďarských a rumunských dětí. Za Jaroslavice se zúčastnilo celkem 10 dětí a dva vedoucí.

Náš autobus vezl děti z Dobšic, Jaroslavic, Seefeldu a dorazil do Abasáru v neděli před 17. hodinou. Stanový tábor se nacházel stejně jako před 5 lety v areálu místní školy. Po vztyčení vlajek všech států a postavení stanů, byl tábor paní starostkou obce oficiálně zahájen. Následovala společná večeře ve školní jídelně a většina dětí se přemístila do tělocvičny, která se nachází rovněž v tomto areálu a byla po celý týden tábora dětem k dispozici.

Program byl opravdu velmi nabitý. V pondělí dopoledne jsme měli prohlídku po obci, především vesnické muzeum, kostel, vinný sklep, náměstí s pomníkem a také místní obchod, který děti využili ke svému prvnímu nákupu rychlého občerstvení. Po obědě jsme se autobusem převezli na koupaliště v Gyöngyösu, které bylo vzdálené asi 20 km od tábora. Byl to velký areál jak s venkovními, tak i vnitřními bazény. Děti toto zařízení s radostí využily, neboť po celý den bylo velmi teplé počasí.

V úterý po snídani byl naplánován první výlet a to do adrenalinového parku v Mátře. Děti si zde mohly zajezdit na bobové dráze, projít se na zavěšené lávce, která byla skutečně velmi dlouhá, dále jsme procházeli lesním bludištěm a mohly si zaskákat na různých trampolínách. Po obědě jsme autobusem přejeli k jezeru, kde byla umístěna vyhlídková věž. Pár našich dětí včetně obou vedoucích chtěli tuto vystoupat, ale bohužel na samotném vrcholu vyhlídky začalo prudce pršet. Proto se ukončila i prohlídka jezera a rychle jsme přejeli zpět do tábora, kde již pršelo a déšť neustával až do večera. Některé děti měly ve stanu vodu a tak se přestěhovaly do tělocvičny a spaly zde s ostatními dětmi.  V tento den přijel náš pan starosta Petr Zálešák s panem starostou Jenšovským z Dobšic a strávili večer při setkání starostů ze Slovenska a Rumunska. Právě rumunská obec Kaszon je pro rok 2015 organizátorem dalšího ročníku mezinárodního tábora, a proto začalo již přípravné setkání všech starostů obcí.

Ve středu jsme byli celý den v Abasáru. Po snídani byly vytvořeny skupiny děti ze všech států a měli dopoledne věnované evropskému dni. Ve společenské místnosti měly přednášku o Evropské unii, různé informace jim byly promítány, a pokud dobře poslouchaly, mohly toto pak využít, když probíhaly různé vědomostní úkoly. Po obědě pak pokračovaly další úkoly ve školním dvoře, včetně postavení „Berlínské zdi“z velkých krabic.  Tato pak byla dětmi různě pomalována a na závěr zbouraná. V tělocvičně bylo večer pro všechny účastníky připraveno vystoupení sportovního klubu v karate, které se dětem velmi líbilo, a ocenily vystupující mohutným potleskem.

Na čtvrteční dopoledne byl připraven výlet do Kisnány, kde se nacházela zřícenina hradu. Mohli jsme shlédnout původní stavbu hradu, která byla různě rozmístěna na obrázcích a také nám to bylo promítáno v rozměru 3D. Po odpolední siestě byly pro děti připraveny různé ruční práce např. drhání bavlněných náramků, vystřihování podle šablon a vytváření závěsných ozdob, jakož i pečení chleba v peci. Na večer se pak děti připravovaly k vystoupení v tělocvičně, kde každý stát měl předvést, co je pro jeho zemi typický tanec. Protože jsme s sebou vezli naše jaroslavické kroje, rozhodli jsme se pro náš typický tanec a to polku. Menším dětem jsme museli trochu s oblečením kroje pomoci a rozhodně to stálo za to, neboť po jejich vystoupení sklidily obrovský aplaus. Po vystoupení dětí ze všech států pak následoval společný tanec, do kterého se zapojilo hodně dětí, včetně vedoucích, kteří si také s chutí zatancovali.

Páteční den opět připravil bohatý program pro děti a byl to vlastně poslední celý den strávený v Maďarsku. Hned po snídani se autobusem odjelo do hlavního města Budapešti, které bylo přes 80 km vzdálené od tábora. Mohli jsme si prohlédnout krásnou budovu parlamentu a poté nás paní starostka zavedla do centra města, kde všem dětem koupila zmrzlinu. Ti pak měli čas na krátkou prohlídku náměstí. Po obědě nás autobus převezl do nákupního centra a děti si zde mohly koupit nějaké dárky, občerstvení a spoustu jiných věcí. Do Abasáru jsme přijeli večer a po poslední společné večeři začalo v tělocvičně závěrečné vyhodnocení mezinárodního tábora. Paní starostka předala dětem ceny za jejich účast v různých soutěžích a každý účastník dostal na památku tričko s emblémem Abasáru. Děti pak ještě na závěr měly krátké vystoupení, ty naše společně s dětmi z Dobšic a za doprovodu kytary zazpívaly písničku. Po slavnostním zakončení pak následovala diskotéka.

Sobotní ráno už pak bylo ve znamení ukončení tábora, balení stanů a následovalo rozloučení s rumunskými a maďarskými dětmi. Paní starostce jsme jménem obce, dětí a nás vedoucích poděkovali za krásný pobyt na jejich organizovaném mezinárodním táboře a za pěkný program po celý týden. Loučení se neobešlo bez slziček a tak věříme, že děti byly spokojené, poznaly spoustu nových kamarádů a mohou se tak těšit opět za rok na mezinárodní tábor, který by se měl konat v Rumunsku.

Děti, které se tábora účastnily: Erik Zálešák, Patrik Nemáš, Dominik Pospíšil, Lukáš Veselý, Aleš Rehberger, Petr Vala, Martina Rybánská, Veronika Opatřilová, Renata Rybánská, Tereza Krátká.

Za vedoucí: Miluše Juhaňáková a Bohumil Zálešák

(foto z tábora najdete ve fotogalerii)

31. 7. 2014 Zobrazit méně

Velkoobjemový odpad